Slovenský klub švajčiarskych salašníckych psov

VEĽKÝ ŠVAJČIARSKY SALAŠNÍCKY PES – Štandard plemena

Domov > VEĽKÝ ŠVAJČIARSKY SALAŠNÍCKY PES – Štandard plemena

F.C.I. Standard Nr. 58 /05.05.2003/


KRAJINA POVODU: Švajčiarsko

DÁTUM PUBLIKOVANIA PLATNÉHO ORIGINÁLU ŠTANDARDU: 25.03.2003

VYUŽITIE: Pôvodne strážny a ťažný pes, dnes tiež spoločník, ochranca a rodinný pes.

ZARADENIE FCI: II skupina: pinče a bradáče, molosy, švajčiarski salašnícki psi a iné rasy, sekcia 3 švajčiarski salašnícki psi. Bez pracovnej skúšky.

KRÁTKY PREHĽAD VZNIKU:
V roku 1908 pri príležitosti jubilejnej výstavy k 25. výročiu vzniku Švajčiarskeho Kynologického Zväzu (SKG) boli dvaja krátkosrstí bernskí salašnícki psi predvedení veľkému zástancovi švajčiarskych salašníckych psov Prof. Albertovi Heimovi k posúdeniu. Spoznal v nich staré skoro zaniknuté plemeno – veľkého salašníckeho alebo mäsiarskeho psa, ktorého predchodcovia boli v strednej Európe rošírení a chovaní ako mäsiarske, strážne a ťažné psy. V roku 1909 SKG uznalo toto plemeno ako samostatné a zapísalo ho do švajčiarskej plemennej knihy psov (Zväzok 12) V roku 1912 bol založený „Klub veľkých švajčiarskych salašníckych psov “ za účelom rozvoja a čistokrvného chovu plemena. Až 5. februára 1939 bol prvý krát uverejnený štandard plemena prostredníctvom FCI. Dnes je veľký švajčiarsky salašnícky pes vďaka svojej pokojnej a spoľahlivej povahe chovaný a držaný ako rodinný pes aj v ďalších krajinách Európy.

VŠEOBECNÝ POPIS:
Trojfarebný, zavalitý pes so silnou kostrou a dobre osvalený. Napriek svojej výške a váhe sa vyznačuje vytrvalosťou a pohyblivosťou. Pohlavné znaky medzi psom a sukou sú zreteľné.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE:dĺžka trupu (merané od hrotu hrudnej kosti po sedací hrbol) : kohútikova výška = 10 : 9hĺbka hrudníka : kohútikova výška = 1 : 2dĺžka hornej časti hlavy : dĺžka papule = 1 : 1šírka lebky : šírka papule = 2 : 1

SPRÁVANIE / CHARAKTER:
Istý, pozorný, ostražitý a nebojácny v každodenných situáciach, dobromyseľný a oddaný k známym osobám, sebavedomý voči cudzím, stredného temperamentu.

HLAVA:
K telu zodpovedajúco silná, ale nie ťažká. Hlava psa silnejšia ako hlava suky.

HORNÁ ČASŤ HLAVY:Lebka: Plochá a široká. Od začiatku čela začínajúca stredová ryha prebieha až na koniec lebky.Stop: Málo výrazný.

TVÁROVÁ ČASŤ:Ňucháč: Čierny.Papuľa: Silná, skôr dlhšia ako hlboká, zhora a zo strán nesmie byť špicatá. Chrbát nosa rovný bez stredovej ryhy.Pysky: Málo vytvarované, priliehajúce; čierno pignmentované. Žiadne visiace pysky.Čeľusť, zuby: Silná čeľusť. Kompletný, silný a pravidelný nožnicový záhryz. Chýbanie dvoch zubov (premolár 1 a/alebo premolár 2) tolerované. M3 (moláry 3) sa neberie do úvahy.Oči: Stredne veľké, mandlovitého tvaru, neležiace hlboko ani vypuklé, orieškovo až gaštanovohnedé. Bystrý, priateľský výraz. Očné viečka dobre priliehajúce, tmavo pigmentované.Uši: Stredne veľké, trojuholníkovitého tvaru a pomerne vysoko nasadené. V pokoji plocho priliehajúce, pri zbystrení pozornosti dopredu vzpriamené. Vonkajšok aj vnútro bohato osrstené.

KRK:
Silný, svalnatý, skôr zavalitý. Žiaden lalok.

TELO:
Mierne dlhšie ako kohútiková výška.Chrbát: Mierne dlhý, silný a rovný.Bedrá: Široké a silne osvalené.Kríže: Dlhé a široké, v miernom oblúku spadajúce. Neprestavaný a nezrazený zadok.Hrudník: Silný, široký, siahajúci až k lakťovým kĺbom. Hrudný kôš má kruhovo-oválny prierez, ani plochý ani sudovitý. Predhrudie dobre vyvinuté.Spodná línia a brucho: Brucho a slabiny mierne vtiahnuté.

CHVOST:
Nasadený v harmonickom pokračovaní krížov, dosť ťažký, siahajúci až po pätový kĺb; v pokoji zvesený, v strehu a v pohybe nesený vyššie a ľahko zaoblený, ale nikdy nie zatočený, alebo nesený pretočený až na chrbát.

KONČATINY:
HRUDNÍKOVÉ KONČATINY:Všeobecne: Pri pohľade zpredu rovné a paralelné, skôr široký postoj.Plece: Lopatka dlhá, silná, šikmo postavená, priliehajúca a dobre osvalená, s ramenom tvorí nie príliš tupý uhol.Predlaktie: Silnej kosti, priame.Záprstie: Pevné, pri pohľade zpredu je priamym pokračovaním predlaktia, pri pohľade zboku skoro kolmo postavené.

PANVOVÉ KONČATINY:Všeobecne: Pri pohľade zozadu priame a nie príliš úzko postavené končatiny, priehlavok a labky nie sú vtočené ani vytočené. Vlčie pazúry musia byť odstránené, s výnimkou krajín, v ktorých je odstránenie vlčích pazúrov dôrazne zakázané.Stehno: Pomerne dlhé, stehno široké a dobre osvalené.Kolenný kĺb: Výrazne tupo zauhlený.Lýtko: Relatívne dlhé.Pätový kĺb: Silný a dobre zauhlený.

LABKY:
Silné, priamo vedené, s úzko k sebe priliehajúcimi, dobre klenutými prstami a silnými pazúrmi.

POHYB:
Priestorný, rovnomerný vo všetkých typoch pohybu, výrazný voľný posun vpred s výrazným záberom zadných končatín, v kluse pri sledovaní zpredu a zozadu viditeľne priamočiare vedenie končatín.

OSRSTENIE:
SRSŤ:
Tvrdá srsť s hustou, stredne dlhou krycou srsťou a s hustou, s prípustnosťou tmavosivej až čiernej farby, podsadou. Krátka krycia srsť prevažuje nad podsadou.

SFARBENIE:
Typická trojfarebnosť. Základná farba čierna so symetrickým červenohnedým pálením a bielymi znakmi. Červenohnedá sa nachádza medzi čiernou a bielymi znakmi na lícach, nad očami, na vnútornej strane ucha, po stranách na hrudi, na všetkých štyroch končatinách a na spodnej strane chvosta. Biele znaky sa nachádzajú na hlave (lysinka a papuľa), na hrdle a na hrudi (bez prerušenia), na labkách a na špičke chvosta. Medzi lysinkou a červenohnedými znakmi nad očami musí ostať pásik čiernej farby. Biely fľak na šiji (zátylku) alebo biely golier sa toleruje.

VÝŠKA:
Kohútiková výškaPsi: 65 – 72 cmSuky: 60 – 68 cm

CHYBY:
Každá odchýlka od týchto bodov sa hodnotí ako chyba. Jej hodnota má byť v pomere ku stupňu odchýlky a so zreteľom na jej závažnosť.

 • neisté správanie
 • chýbajúce zuby, viac ako 2 premoláre (PM1 a /alebo PM2). M3 sa neberie do úvahy. Kliešťový záhryz.
 • svetlé oči, nedostatočne uzavreté viečka
 • osrstenie
  • presvitajúca žltohnedá alebo svetlosivá podsada
  • nečistá farba
 • chyby kresby:
  • chýbajúca kresba hlavy, príliš široká lysinka
  • biela kresba na papuli, ktorá zreteľne presahuje kútiky pyskov
  • biela čižma, ktorá siaha vyššie ako zápästný alebo pätový kĺb.
  • nápadne asymetrická kresba

VYLUČUJÚCE CHYBY:ťažké chyby povahy (bojazlivosť alebo agresivita)podhryz, predhryz, skrížený zhryzektropium, entropiumjedno alebo obe modré oči (ľadové oko)krátka srsť s chýbajúcou podsadoudlhá srsťchýbajúca trojfarebnosťiná základná farba ako čierna

Psi, ktorí vykazujú zreteľné fyzické abnormality alebo poruchy správania sa, musia byť diskvalifikovaní.

POZNÁMKA:
Psi musia mať dva zjavne normálne vyvinuté semenníky, ktoré sú zostúpené do mieška.